Fox Electronics FXO-LC720R-515
FXO-LC720R-515 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC720R-515
Brief Description
OSC XO 515.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC720R-515.pdf
Availability of FXO-LC720R-515
QUANTITY
FXO-LC720R-515 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC720R-515
Internal Part NumberEIS-FXO-LC720R-515
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-LC72
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency515MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)44mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC720R-515
Related LinksFXO-LC7, FXO-LC720R-515 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC720R-515 Details Description
Related parts for FXO-LC720R-515
IC VREF SERIES 2.5V 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MICRO 25C S 12" YEL JACKP NI datasheet.pdf