Fox Electronics FXO-LC725R-74.1758
FXO-LC725R-74.1758 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC725R-74.1758
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 74.1758MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC725R-74.1758.pdf
Availability of FXO-LC725R-74.1758
QUANTITY
FXO-LC725R-74.1758 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC725R-74.1758
Internal Part NumberEIS-FXO-LC725R-74.1758
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-LC72
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency74.1758MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)34mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC725R-74.1758
Related LinksFXO-LC725, FXO-LC725R-74.1758 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC725R-74.1758 Details Description
Related parts for FXO-LC725R-74.1758
IC REG LDO ADJ 1.5A DDPAK datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 125MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONN SOCKET 4POS STR M12 SOLDER datasheet.pdf
CONN RECPT 120POS 0.5MM SMT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 11000UF 20% 40V FLATPCK datasheet.pdf