Fox Electronics FXO-LC728-155.52
FXO-LC728-155.52 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC728-155.52
Brief Description
OSCILLATOR XO 155.52MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC728-155.52.pdf
Availability of FXO-LC728-155.52
QUANTITY
FXO-LC728-155.52 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC728-155.52
Internal Part NumberEIS-FXO-LC728-155.52
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-LC72
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency155.52MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)34mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC728-155.52
Related LinksFXO-LC72, FXO-LC728-155.52 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC728-155.52 Details Description
Related parts for FXO-LC728-155.52
IC SWITCH SPST 8MSOP datasheet.pdf
IC AMP POST PECL 3.3V/5V 16-MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LATCH HANDLE PADLOCKING 3PT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO214AA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
ELECTIRCAL IDC DOUBLE RUN OR TAP datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG datasheet.pdf
REV 480V 7.6A 230 VAC 2NO datasheet.pdf