Fox Electronics FXO-LC735-140
FXO-LC735-140 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC735-140
Brief Description
OSC XO 140.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC735-140.pdf
Availability of FXO-LC735-140
QUANTITY
FXO-LC735-140 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC735-140
Internal Part NumberEIS-FXO-LC735-140
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-LC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency140MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC735-140
Related LinksFXO-LC, FXO-LC735-140 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC735-140 Details Description
Related parts for FXO-LC735-140
IC TXRX RS232 1MBPS SD 28-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.2A 300 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 34.02VC AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 16.2VWM 29.1VC SMB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf