Fox Electronics FXO-LC735-212.5
FXO-LC735-212.5 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC735-212.5
Brief Description
OSCILLATOR XO 212.5MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC735-212.5.pdf
Availability of FXO-LC735-212.5
QUANTITY
FXO-LC735-212.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC735-212.5
Internal Part NumberEIS-FXO-LC735-212.5
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-LC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency212.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC735-212.5
Related LinksFXO-LC7, FXO-LC735-212.5 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC735-212.5 Details Description
Related parts for FXO-LC735-212.5
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44SOJ datasheet.pdf
CABLE ASSY IND PLUG-STD RJ45 5M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 2.5A 11 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 470MA 1.77 OHM datasheet.pdf