Fox Electronics FXO-LC735-240
FXO-LC735-240 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC735-240
Brief Description
OSC XO 240.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC735-240.pdf
Availability of FXO-LC735-240
QUANTITY
FXO-LC735-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC735-240
Internal Part NumberEIS-FXO-LC735-240
TypeXO (Standard)
Frequency240MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC735-240
Related LinksFXO-LC, FXO-LC735-240 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC735-240 Details Description
Related parts for FXO-LC735-240
FIXED IND 6.8UH 2.2A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER PA 8POS TOP 2MM TIN datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 24POS R/A datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V TO220AB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 23.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf