Fox Electronics FXO-LC735R-108
FXO-LC735R-108 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC735R-108
Brief Description
OSC XO 108.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC735R-108.pdf
Availability of FXO-LC735R-108
QUANTITY
FXO-LC735R-108 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC735R-108
Internal Part NumberEIS-FXO-LC735R-108
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-LC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency108MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC735R-108
Related LinksFXO-LC7, FXO-LC735R-108 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC735R-108 Details Description
Related parts for FXO-LC735R-108
FLEX CABLE - AFJ25A/AE25/AFJ25A datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 15POS .156 GREEN datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 28V 350W OUT T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 24 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
RES 1.69M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 50UH SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.53 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf