Fox Electronics FXO-LC735R-267
FXO-LC735R-267 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC735R-267
Brief Description
OSC XO 267.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC735R-267.pdf
Availability of FXO-LC735R-267
QUANTITY
FXO-LC735R-267 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC735R-267
Internal Part NumberEIS-FXO-LC735R-267
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-LC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency267MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC735R-267
Related LinksFXO-LC7, FXO-LC735R-267 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC735R-267 Details Description
Related parts for FXO-LC735R-267
CONN HEADER 2POS .156 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HEADR INVRTD 20POS STR PCB datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 38.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RES 180 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DVR HALF-BRIDGE 100V 1A 8LLP datasheet.pdf
POT SLIDE 5K OHM .25W 45MM datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf