Fox Electronics FXO-LC735R-29.5
FXO-LC735R-29.5 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC735R-29.5
Brief Description
OSCILLATOR XO 29.5MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC735R-29.5.pdf
Availability of FXO-LC735R-29.5
QUANTITY
FXO-LC735R-29.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC735R-29.5
Internal Part NumberEIS-FXO-LC735R-29.5
TypeXO (Standard)
Frequency29.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC735R-29.5
Related LinksFXO-LC7, FXO-LC735R-29.5 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC735R-29.5 Details Description
Related parts for FXO-LC735R-29.5
MEMORY CARD FLASH 5GB datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A DPAK datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK BWR VERT 11CKT datasheet.pdf
KIT EVALUATION MAX 10 FPGA datasheet.pdf
RES SMD 3.48 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf