Fox Electronics FXO-LC736-85
FXO-LC736-85 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC736-85
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 85.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC736-85.pdf
Availability of FXO-LC736-85
QUANTITY
FXO-LC736-85 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC736-85
Internal Part NumberEIS-FXO-LC736-85
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-LC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency85MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC736-85
Related LinksFXO-LC, FXO-LC736-85 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC736-85 Details Description
Related parts for FXO-LC736-85
IC OPAMP CURRENT SENSE 8SO datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TOOL CRIMPING DIE FOR RJ22 datasheet.pdf
IC FPGA 920 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 8A 125V datasheet.pdf
VARISTOR 462V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS HIGH 20PPM datasheet.pdf