Fox Electronics FXO-LC738-1000
FXO-LC738-1000 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC738-1000
Brief Description
OSCILLATOR XO 1.000GHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC738-1000.pdf
Availability of FXO-LC738-1000
QUANTITY
FXO-LC738-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC738-1000
Internal Part NumberEIS-FXO-LC738-1000
TypeXO (Standard)
Frequency1GHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC738-1000
Related LinksFXO-LC7, FXO-LC738-1000 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC738-1000 Details Description
Related parts for FXO-LC738-1000
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IDC CABLE - APK10B/AE10M/APK10B datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 7.62MM datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.15 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
MOTOR CABLEW BRAKE 3M MHME2.0KW datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC XO 4.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf