Fox Electronics FXO-LC738-16
FXO-LC738-16 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC738-16
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 16.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC738-16.pdf
Availability of FXO-LC738-16
QUANTITY
FXO-LC738-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC738-16
Internal Part NumberEIS-FXO-LC738-16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-LC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC738-16
Related LinksFXO-LC, FXO-LC738-16 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC738-16 Details Description
Related parts for FXO-LC738-16
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 40W datasheet.pdf
OSC XO 6.176MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 9.88K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW DO213AB datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf