Fox Electronics FXO-LC738-622.08
FXO-LC738-622.08 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC738-622.08
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 622.08MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC738-622.08.pdf
Availability of FXO-LC738-622.08
QUANTITY
FXO-LC738-622.08 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC738-622.08
Internal Part NumberEIS-FXO-LC738-622.08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-LC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency622.08MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC738-622.08
Related LinksFXO-LC73, FXO-LC738-622.08 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC738-622.08 Details Description
Related parts for FXO-LC738-622.08
RES SMD 36 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC GATE XOR/XNOR TRIPLE 16-DIP datasheet.pdf
CONN FEMALE M8 3POS PANEL MT STR datasheet.pdf
FUSE FST/A TELE-GARD 300A 170VDC datasheet.pdf
CHROMALIT ROUND 80CRI 61.5MM DIA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf