Fox Electronics FXO-PC535R-155.52
FXO-PC535R-155.52 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC535R-155.52
Brief Description
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC535R-155.52.pdf
Availability of FXO-PC535R-155.52
QUANTITY
FXO-PC535R-155.52 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC535R-155.52
Internal Part NumberEIS-FXO-PC535R-155.52
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-PC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency155.52MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC535R-155.52
Related LinksFXO-PC53, FXO-PC535R-155.52 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC535R-155.52 Details Description
Related parts for FXO-PC535R-155.52
IC OPAMP JFET 3MHZ 14DIP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT OCTAL W/BUF 16TSSOP datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 1.9V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
SPECIAL SAFETY MAT 43.5"X6.3" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 75A U8FL datasheet.pdf