Fox Electronics FXO-PC536-1.163
FXO-PC536-1.163 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC536-1.163
Brief Description
OSC XO 1.163MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC536-1.163.pdf
Availability of FXO-PC536-1.163
QUANTITY
FXO-PC536-1.163 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC536-1.163
Internal Part NumberEIS-FXO-PC536-1.163
TypeXO (Standard)
Frequency1.163MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC536-1.163
Related LinksFXO-PC5, FXO-PC536-1.163 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC536-1.163 Details Description
Related parts for FXO-PC536-1.163
JUMPER-H1503TR/A3049G/H1501TR10" datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 25NS 8SOIC datasheet.pdf
ICL 12 OHM 20% 3.5A 15MM datasheet.pdf
BERGSTRIP .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS72718 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf