Fox Electronics FXO-PC536-500
FXO-PC536-500 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC536-500
Brief Description
OSC XO 500.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC536-500.pdf
Availability of FXO-PC536-500
QUANTITY
FXO-PC536-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC536-500
Internal Part NumberEIS-FXO-PC536-500
TypeXO (Standard)
Frequency500MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC536-500
Related LinksFXO-PC, FXO-PC536-500 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC536-500 Details Description
Related parts for FXO-PC536-500
CONN HEADER 14POS .100" DL TIN datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 15MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 56VWM 97.23VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FAN AXIAL 204X77.5MM 115VAC TERM datasheet.pdf
"MICRO 15 M 6"" RBW JACKS" datasheet.pdf