Fox Electronics FXO-PC536R-705
FXO-PC536R-705 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC536R-705
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 705.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC536R-705.pdf
Availability of FXO-PC536R-705
QUANTITY
FXO-PC536R-705 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC536R-705
Internal Part NumberEIS-FXO-PC536R-705
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-PC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency705MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC536R-705
Related LinksFXO-PC5, FXO-PC536R-705 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC536R-705 Details Description
Related parts for FXO-PC536R-705
MOSFET N-CH 75V 75A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 5V SGL 18WSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SER 24QFN datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.100 T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 737.28MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf