Fox Electronics FXO-PC538-1.163
FXO-PC538-1.163 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC538-1.163
Brief Description
OSC XO 1.163MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC538-1.163.pdf
Availability of FXO-PC538-1.163
QUANTITY
FXO-PC538-1.163 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC538-1.163
Internal Part NumberEIS-FXO-PC538-1.163
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-PC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency1.163MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC538-1.163
Related LinksFXO-PC5, FXO-PC538-1.163 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC538-1.163 Details Description
Related parts for FXO-PC538-1.163
IC 12-BIT A/D 4CH SERIAL 16-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf