Fox Electronics FXO-PC725-622.08
FXO-PC725-622.08 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC725-622.08
Brief Description
OSC XO 622.08MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC725-622.08.pdf
Availability of FXO-PC725-622.08
QUANTITY
FXO-PC725-622.08 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC725-622.08
Internal Part NumberEIS-FXO-PC725-622.08
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-PC72
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency622.08MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)63mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC725-622.08
Related LinksFXO-PC72, FXO-PC725-622.08 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC725-622.08 Details Description
Related parts for FXO-PC725-622.08
SWITCH TACTILE SPSTX2 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 11.94MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8A SC-74 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 430MA 500 MOHM datasheet.pdf
CAP POLY 3.3UF 20% 25V SMD datasheet.pdf