Fox Electronics FXO-PC728-300
FXO-PC728-300 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC728-300
Brief Description
OSC XO 300.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC728-300.pdf
Availability of FXO-PC728-300
QUANTITY
FXO-PC728-300 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC728-300
Internal Part NumberEIS-FXO-PC728-300
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-PC72
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency300MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)63mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC728-300
Related LinksFXO-PC, FXO-PC728-300 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC728-300 Details Description
Related parts for FXO-PC728-300
KIT RF DESIGN T5750/T5760 915MHZ datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET SIMM 72POS T/H datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP LEFT/OFF/RT datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 44MA 25 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN FML 2POS TO MALE 2POS datasheet.pdf