Fox Electronics FXO-PC730R-1.163
FXO-PC730R-1.163 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC730R-1.163
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 1.163MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC730R-1.163.pdf
Availability of FXO-PC730R-1.163
QUANTITY
FXO-PC730R-1.163 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC730R-1.163
Internal Part NumberEIS-FXO-PC730R-1.163
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductXpressO™ Series Oscillators
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-PC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency1.163MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC730R-1.163
Related LinksFXO-PC73, FXO-PC730R-1.163 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC730R-1.163 Details Description
Related parts for FXO-PC730R-1.163
IC OTP 2MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
MAGNIFIER DBL CLAMP W/STAND datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 115V datasheet.pdf
CABLE INTERFACE WX CONNECTION datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
REFLECTOR 111MM RND BRIGLUX WIDE datasheet.pdf
RJI IP20/ 90 GEW2X270 22/70 datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SIZE 16, CLASS D, JUNCTION MODUL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS datasheet.pdf