Fox Electronics FXO-PC730R-1.163
FXO-PC730R-1.163 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC730R-1.163
Brief Description
OSC XO 1.163MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC730R-1.163.pdf
Availability of FXO-PC730R-1.163
QUANTITY
FXO-PC730R-1.163 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC730R-1.163
Internal Part NumberEIS-FXO-PC730R-1.163
TypeXO (Standard)
Frequency1.163MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC730R-1.163
Related LinksFXO-PC73, FXO-PC730R-1.163 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC730R-1.163 Details Description
Related parts for FXO-PC730R-1.163
RES SMD 18 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 62POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 252K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 220 OHM .4W 1% RADIAL datasheet.pdf