Fox Electronics FXO-PC735-148.5
FXO-PC735-148.5 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC735-148.5
Brief Description
OSC XO 148.5MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC735-148.5.pdf
Availability of FXO-PC735-148.5
QUANTITY
FXO-PC735-148.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC735-148.5
Internal Part NumberEIS-FXO-PC735-148.5
TypeXO (Standard)
Frequency148.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC735-148.5
Related LinksFXO-PC7, FXO-PC735-148.5 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC735-148.5 Details Description
Related parts for FXO-PC735-148.5
IC MCU 16BIT 32KB OTP 52PLCC datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.63V 8-SOIC datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 13K OHM 1206 datasheet.pdf
LED CBI 5MM HE GREEN DIFF RA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 900MA 247 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 271 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf