Fox Electronics FXO-PC735-173.44
FXO-PC735-173.44 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC735-173.44
Brief Description
OSC XO 173.44MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC735-173.44.pdf
Availability of FXO-PC735-173.44
QUANTITY
FXO-PC735-173.44 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC735-173.44
Internal Part NumberEIS-FXO-PC735-173.44
TypeXO (Standard)
Frequency173.44MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC735-173.44
Related LinksFXO-PC73, FXO-PC735-173.44 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC735-173.44 Details Description
Related parts for FXO-PC735-173.44
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 9V datasheet.pdf
CONN SCKT SIZE 5 COAXICON CABLE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA MINI4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf