Fox Electronics FXO-PC735R-500
FXO-PC735R-500 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC735R-500
Brief Description
OSC XO 500.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC735R-500.pdf
Availability of FXO-PC735R-500
QUANTITY
FXO-PC735R-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC735R-500
Internal Part NumberEIS-FXO-PC735R-500
TypeXO (Standard)
Frequency500MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC735R-500
Related LinksFXO-PC7, FXO-PC735R-500 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC735R-500 Details Description
Related parts for FXO-PC735R-500
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOL datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 9/16 UNF 5V MINI datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 10% 1507 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 16POS datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
VARISTOR 670V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23 datasheet.pdf