Fox Electronics FXO-PC736-1120
FXO-PC736-1120 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC736-1120
Brief Description
OSCILLATOR XO 1.12GHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC736-1120.pdf
Availability of FXO-PC736-1120
QUANTITY
FXO-PC736-1120 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC736-1120
Internal Part NumberEIS-FXO-PC736-1120
TypeXO (Standard)
Frequency1.12GHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC736-1120
Related LinksFXO-PC7, FXO-PC736-1120 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC736-1120 Details Description
Related parts for FXO-PC736-1120
RES SMD 130 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.85V 0.15A 8MLF datasheet.pdf
FUSE CERM 13A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
SSD 512GB 2.5" SATA datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.324 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN SHUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf