Fox Electronics FXO-PC736-56.448
FXO-PC736-56.448 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC736-56.448
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 56.448MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC736-56.448.pdf
Availability of FXO-PC736-56.448
QUANTITY
FXO-PC736-56.448 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC736-56.448
Internal Part NumberEIS-FXO-PC736-56.448
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductXpressO™ Series Oscillators
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-PC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency56.448MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC736-56.448
Related LinksFXO-PC73, FXO-PC736-56.448 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC736-56.448 Details Description
Related parts for FXO-PC736-56.448
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 27V SOT23-3 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 165CABGA datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf