Fox Electronics FXO-PC736-56.448
FXO-PC736-56.448 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC736-56.448
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 56.448MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC736-56.448.pdf
Availability of FXO-PC736-56.448
QUANTITY
FXO-PC736-56.448 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC736-56.448
Internal Part NumberEIS-FXO-PC736-56.448
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductXpressO™ Series Oscillators
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-PC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency56.448MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC736-56.448
Related LinksFXO-PC73, FXO-PC736-56.448 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC736-56.448 Details Description
Related parts for FXO-PC736-56.448
IC SRAM 4MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA datasheet.pdf
SHELF FIXED 14.5X17.5X3.5" BLACK datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ACS712 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 75A datasheet.pdf