Fox Electronics FXO-PC736R-155.52
FXO-PC736R-155.52 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC736R-155.52
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC736R-155.52.pdf
Availability of FXO-PC736R-155.52
QUANTITY
FXO-PC736R-155.52 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC736R-155.52
Internal Part NumberEIS-FXO-PC736R-155.52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductXpressO™ Series Oscillators
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-PC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency155.52MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC736R-155.52
Related LinksFXO-PC73, FXO-PC736R-155.52 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC736R-155.52 Details Description
Related parts for FXO-PC736R-155.52
RES SMD 13.3 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER GH SIDE 13POS 1.25MM datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.15A TO-92 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
WRMNT SCKT PREASSM 60CONT STRN R datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
4MM SAFETY JACK M3 SOCKET PANEL datasheet.pdf