| Internal Part Number | EIS-FXO-PC736R-33.333333 | |
| Featured Product | XpressO™ Series Oscillators | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Crystals and Oscillators | |
| Family | Oscillators | |
| Series | XPRESSO™ FXO-PC73 | |
| Packaging | Cut Strip | |
| Type | XO (Standard) | |
| Frequency | 33.333333MHz | |
| Function | Tri-State (Output Enable) | |
| Output | LVPECL | |
| Voltage - Supply | 3.3V | |
| Frequency Stability | ±25ppm | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Current - Supply (Max) | 120mA | |
| Ratings | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Size / Dimension | 0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm) | |
| Height | 0.055" (1.40mm) | |