Fox Electronics FXO-PC738-250
FXO-PC738-250 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC738-250
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 250.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC738-250.pdf
Availability of FXO-PC738-250
QUANTITY
FXO-PC738-250 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC738-250
Internal Part NumberEIS-FXO-PC738-250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductXpressO™ Series Oscillators
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-PC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency250MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC738-250
Related LinksFXO-PC, FXO-PC738-250 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC738-250 Details Description
Related parts for FXO-PC738-250
IC LIION CHRGR USB/AC-IN 10DFN datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 3A 50 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
PROC CTRL MOD 1 ANALOG 4 ANALOG datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
POWER CONNECT COMPACT PCI APP MA datasheet.pdf
IC COUNT/DECOD LED 4.5DIG 44PLCC datasheet.pdf
D SUB MA 40A PCB SOLDER CONTACT datasheet.pdf