Fox Electronics FXTC-HE73PR-52 MHZ
FXTC-HE73PR-52 MHZ picture photo
Mfg. Part Number
FXTC-HE73PR-52 MHZ
Brief Description
OSC TCXO 52.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXTC-HE73PR-52 MHZ.pdf
Availability of FXTC-HE73PR-52 MHZ
QUANTITY
FXTC-HE73PR-52 MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of FXTC-HE73PR-52 MHZ
Internal Part NumberEIS-FXTC-HE73PR-52 MHZ
TypeTCXO
Frequency52MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±2.5ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)55mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm)
Height0.094" (2.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXTC-HE73PR-52 MHZ
Related LinksFXTC-HE73, FXTC-HE73PR-52 MHZ Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXTC-HE73PR-52 MHZ Details Description
Related parts for FXTC-HE73PR-52 MHZ
CONN HEADER .100 DUAL R/A 24POS datasheet.pdf
IC TRPL 8BIT VIDEO ADC 144LQFP datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 2GB datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 4.4A 21 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 1W DO213AB datasheet.pdf