Fox Electronics FXTC-HE73PR-65.536 MHZ
FXTC-HE73PR-65.536 MHZ picture photo
Mfg. Part Number
FXTC-HE73PR-65.536 MHZ
Brief Description
OSC TCXO 65.536MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXTC-HE73PR-65.536 MHZ.pdf
Availability of FXTC-HE73PR-65.536 MHZ
QUANTITY
FXTC-HE73PR-65.536 MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of FXTC-HE73PR-65.536 MHZ
Internal Part NumberEIS-FXTC-HE73PR-65.536 MHZ
TypeTCXO
Frequency65.536MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±2.5ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)55mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm)
Height0.094" (2.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXTC-HE73PR-65.536 MHZ
Related LinksFXTC-HE73PR, FXTC-HE73PR-65.536 MHZ Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXTC-HE73PR-65.536 MHZ Details Description
Related parts for FXTC-HE73PR-65.536 MHZ
IC TRANSLATOR PECL TTL DFF 8SOIC datasheet.pdf
CARD EDGE 56POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.5M OHM 1608 datasheet.pdf
RJI KABAWG26/7 CAT6 FLEX IP20 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO RLLR LVR datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 4.33"L X 3.15"W datasheet.pdf
TQFP-32 TO DIP-32 SMT ADAPTER datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf