Fox Electronics FXTC-HE73PR-75 MHZ
FXTC-HE73PR-75 MHZ picture photo
Mfg. Part Number
FXTC-HE73PR-75 MHZ
Brief Description
OSC TCXO 75.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXTC-HE73PR-75 MHZ.pdf
Availability of FXTC-HE73PR-75 MHZ
QUANTITY
FXTC-HE73PR-75 MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of FXTC-HE73PR-75 MHZ
Internal Part NumberEIS-FXTC-HE73PR-75 MHZ
TypeTCXO
Frequency75MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±2.5ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)55mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm)
Height0.094" (2.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXTC-HE73PR-75 MHZ
Related LinksFXTC-HE73, FXTC-HE73PR-75 MHZ Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXTC-HE73PR-75 MHZ Details Description
Related parts for FXTC-HE73PR-75 MHZ
TIP STAIN-STEEL SHARP-PT .06"DMM datasheet.pdf
CABLE TIE INTERMED 120#NAT 11.8" datasheet.pdf
IC ENCODER PAL/NTSC 24-DIP datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
ADAPTER RACEWAY 6X6" datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 6.72NS 132CSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
TWZR PAIR BLADE TIP 15.75MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf