Fox Electronics FXTC-HE73TC-66.5 MHZ
FXTC-HE73TC-66.5 MHZ picture photo
Mfg. Part Number
FXTC-HE73TC-66.5 MHZ
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 66.5MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXTC-HE73TC-66.5 MHZ.pdf
Availability of FXTC-HE73TC-66.5 MHZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FXTC-HE73TC-66.5 MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of FXTC-HE73TC-66.5 MHZ
Internal Part NumberEIS-FXTC-HE73TC-66.5 MHZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFXTC-HE73
PackagingCut Strip
TypeTCXO
Frequency66.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)55mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm)
Height0.094" (2.40mm)
Package / Case6-SMD
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXTC-HE73TC-66.5 MHZ
Related LinksFXTC-HE73T, FXTC-HE73TC-66.5 MHZ Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXTC-HE73TC-66.5 MHZ Details Description
Related parts for FXTC-HE73TC-66.5 MHZ
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN HDR 5POS T/H R/A 2.5MM TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.64M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf