CW Industries G-128S-0142
G-128S-0142 picture photo
Mfg. Part Number
G-128S-0142
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE DP3T 500MA 125V
Datasheet Download
G-128S-0142.pdf
Availability of G-128S-0142
QUANTITY
G-128S-0142 Order Process
Ship out your order
Specifications of G-128S-0142
Internal Part NumberEIS-G-128S-0142
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesG
PackagingBulk
CircuitDP3T
Contact TimingNot Specified
Switch FunctionOn-On-On
Current Rating500mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeStandard
Actuator Length8.33mm
Contact MaterialCopper
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Features-
Actuator MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Switch Travel3.94mm
Operating Temperature-10°C ~ 104°C
Mechanical Life10,000 Cycles
Electrical Life6,000 Cycles
Operating Force-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G-128S-0142
Related LinksG-128, G-128S-0142 Datasheet, CW Industries Distributor
G-128S-0142 Details Description
Related parts for G-128S-0142
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf
RES 172K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 12AWG WHITE 500' datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 400MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
DISPLAY 14.2MM GREEN 2DIGIT CC datasheet.pdf