Amphenol Industrial G04C-20-16P
G04C-20-16P picture photo
Mfg. Part Number
G04C-20-16P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/PINS
Datasheet Download
G04C-20-16P.pdf
Availability of G04C-20-16P
QUANTITY
G04C-20-16P Order Process
Ship out your order
Specifications of G04C-20-16P
Internal Part NumberEIS-G04C-20-16P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G04C-20-16P
Related LinksG04C-, G04C-20-16P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
G04C-20-16P Details Description
Related parts for G04C-20-16P
CONN HEADER 7POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC BUFF/LVL SHFTR N-INV SOT353 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
WXP 200W SOLDER PENCIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
ANGL PWR DIST BX 125V15A 6 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAT 5E PATCH CORD 25 FOOT RD datasheet.pdf
15P F R/A .370 M3 830PF datasheet.pdf