Amphenol Industrial G07C-12-10P
G07C-12-10P picture photo
Mfg. Part Number
G07C-12-10P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/PINS
Datasheet Download
G07C-12-10P.pdf
Availability of G07C-12-10P
QUANTITY
G07C-12-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of G07C-12-10P
Internal Part NumberEIS-G07C-12-10P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G07C-12-10P
Related LinksG07C-, G07C-12-10P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
G07C-12-10P Details Description
Related parts for G07C-12-10P
IC FILTER BUILDNG BLK TRPL 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0612 datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 35POS THRUHL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.001UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf