Harwin Inc. G125-FS10605L0P
G125-FS10605L0P picture photo
Mfg. Part Number
G125-FS10605L0P
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 6 Position 0.049" (1.25mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
G125-FS10605L0P.pdf
Availability of G125-FS10605L0P
QUANTITY
G125-FS10605L0P Order Process
Ship out your order
Specifications of G125-FS10605L0P
Internal Part NumberEIS-G125-FS10605L0P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Productgecko-high-reliability-connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesGecko
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.049" (1.25mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G125-FS10605L0P
Related LinksG125-FS, G125-FS10605L0P Datasheet, Harwin Inc. Distributor
G125-FS10605L0P Details Description
Related parts for G125-FS10605L0P
FIXED IND 3.3UH 1.6A 55 MOHM SMD datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 80 PC datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 4.72"LX2.58"W datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD LP 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 33MHz, 100-Cell, CMOS, CPGA84 IC datasheet.pdf