Harwin Inc. G125-MV10605L0R
G125-MV10605L0R picture photo
Mfg. Part Number
G125-MV10605L0R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
1.25MM M HSG 6POS
Datasheet Download
G125-MV10605L0R.pdf
Availability of G125-MV10605L0R
QUANTITY
G125-MV10605L0R Order Process
Ship out your order
Specifications of G125-MV10605L0R
Internal Part NumberEIS-G125-MV10605L0R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Productgecko-high-reliability-connectors
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesGecko
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.049" (1.25mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorGreen
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G125-MV10605L0R
Related LinksG125-MV, G125-MV10605L0R Datasheet, Harwin Inc. Distributor
G125-MV10605L0R Details Description
Related parts for G125-MV10605L0R
DIODE ZENER 6.2V 2W DO204AL datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .050" STR PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A 6LFCSP-UD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT GRN LC 0.56" CA datasheet.pdf
RES 2.05 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
VERT CARD CONN SNGL 0.100" datasheet.pdf