Harwin Inc. G125-MV11605L0P
G125-MV11605L0P picture photo
Mfg. Part Number
G125-MV11605L0P
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
1.25MM M VERT 3.0MM 2X8 POS
Datasheet Download
G125-MV11605L0P.pdf
Availability of G125-MV11605L0P
QUANTITY
G125-MV11605L0P Order Process
Ship out your order
Specifications of G125-MV11605L0P
Internal Part NumberEIS-G125-MV11605L0P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGecko Micro-Miniature Connectors
Featured Productgecko-high-reliability-connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesGecko
PackagingCut Strip
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.049" (1.25mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorGreen
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G125-MV11605L0P
Related LinksG125-MV, G125-MV11605L0P Datasheet, Harwin Inc. Distributor
G125-MV11605L0P Details Description
Related parts for G125-MV11605L0P
RES 35.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER CCFL 6W 15V 11MA SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M12 2MM PNP NC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 45V 8A CPT3 datasheet.pdf
RES 1.3333K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS PNL MNT PIN datasheet.pdf