Harwin Inc. G125-MV21605L2P
G125-MV21605L2P picture photo
Mfg. Part Number
G125-MV21605L2P
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
1.25MM M VERT 4.5MM 2X8 POS
Datasheet Download
G125-MV21605L2P.pdf
Availability of G125-MV21605L2P
QUANTITY
G125-MV21605L2P Order Process
Ship out your order
Specifications of G125-MV21605L2P
Internal Part NumberEIS-G125-MV21605L2P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Productgecko-high-reliability-connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesGecko
PackagingCut Strip
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.049" (1.25mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorGreen
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G125-MV21605L2P
Related LinksG125-MV, G125-MV21605L2P Datasheet, Harwin Inc. Distributor
G125-MV21605L2P Details Description
Related parts for G125-MV21605L2P
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 10NS 119BGA datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX17408 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
D4N-2F25 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 12 POS SMD datasheet.pdf