Harwin Inc. G125-MV25005L0R
G125-MV25005L0R picture photo
Mfg. Part Number
G125-MV25005L0R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
1.25MM M HSG 50POS
Datasheet Download
G125-MV25005L0R.pdf
Availability of G125-MV25005L0R
QUANTITY
G125-MV25005L0R Order Process
Ship out your order
Specifications of G125-MV25005L0R
Internal Part NumberEIS-G125-MV25005L0R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Productgecko-high-reliability-connectors
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesGecko
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.049" (1.25mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorGreen
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G125-MV25005L0R
Related LinksG125-MV, G125-MV25005L0R Datasheet, Harwin Inc. Distributor
G125-MV25005L0R Details Description
Related parts for G125-MV25005L0R
RES SMD 787K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
TERM BLK 30A 600V 4POS DIN-RAIL datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 6A 250V QC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 250MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf