Vishay/BCcomponents G22041431008J4C000
G22041431008J4C000 picture photo
Mfg. Part Number
G22041431008J4C000
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.0 OHM 5% WW
Datasheet Download
G22041431008J4C000.pdf
Availability of G22041431008J4C000
QUANTITY
G22041431008J4C000 Order Process
Ship out your order
Specifications of G22041431008J4C000
Internal Part NumberEIS-G22041431008J4C000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesG200
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient100/ +180ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.224" Dia x 0.512" L (5.70mm x 13.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G22041431008J4C000
Related LinksG22041431, G22041431008J4C000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
G22041431008J4C000 Details Description
Related parts for G22041431008J4C000
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 200K OHM 1W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf