Omron Automation & Safety G2R-1-SND-DC12(S)
G2R-1-SND-DC12(S) picture photo
Mfg. Part Number
G2R-1-SND-DC12(S)
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Datasheet Download
G2R-1-SND-DC12(S).pdf
Availability of G2R-1-SND-DC12(S)
QUANTITY
G2R-1-SND-DC12(S) Order Process
Ship out your order
Specifications of G2R-1-SND-DC12(S)
Internal Part NumberEIS-G2R-1-SND-DC12(S)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG2RS
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current43.2mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage440VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VDC
Operate Time15ms
Release Time20ms
FeaturesDiode, LED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact Material-
Coil Power530 mW
Coil Resistance278 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C