Omron G2R-1A-DC24
G2R-1A-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G2R-1A-DC24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Datasheet Download
G2R-1A-DC24.pdf
Availability of G2R-1A-DC24
QUANTITY
G2R-1A-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G2R-1A-DC24
Internal Part NumberEIS-G2R-1A-DC24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesMedical Solutions
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG2R
PackagingTray
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current21.8mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage380VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power530 mW
Coil Resistance1.1 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G2R-1A-DC24
Related LinksG2R-1, G2R-1A-DC24 Datasheet, Omron Distributor
G2R-1A-DC24 Details Description
Related parts for G2R-1A-DC24
THERMISTOR PTC 240V 50 OHM 65C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC TVS 4CH ESD ARRAY 5CSP datasheet.pdf
ACCY HEAD HORZ PLUNGER WLSD2 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
MX150 ASSY 15 BLD 1X2 STGY D2 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.5A 5DFN datasheet.pdf