Omron G2RK-1A-DC24
G2RK-1A-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G2RK-1A-DC24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
Datasheet Download
G2RK-1A-DC24.pdf
Availability of G2RK-1A-DC24
QUANTITY
G2RK-1A-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G2RK-1A-DC24
Internal Part NumberEIS-G2RK-1A-DC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG2R
PackagingTray
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current34.6mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage380VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power850 mW
Coil Resistance694 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G2RK-1A-DC24
Related LinksG2RK-1, G2RK-1A-DC24 Datasheet, Omron Distributor
G2RK-1A-DC24 Details Description
Related parts for G2RK-1A-DC24
FIXED IND 470UH 700MA 450 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD 16SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS datasheet.pdf