Omron G2RK-1A-DC24
G2RK-1A-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G2RK-1A-DC24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
Datasheet Download
G2RK-1A-DC24.pdf
Availability of G2RK-1A-DC24
QUANTITY
G2RK-1A-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G2RK-1A-DC24
Internal Part NumberEIS-G2RK-1A-DC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG2R
PackagingTray
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current34.6mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage380VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power850 mW
Coil Resistance694 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G2RK-1A-DC24
Related LinksG2RK-1, G2RK-1A-DC24 Datasheet, Omron Distributor
G2RK-1A-DC24 Details Description
Related parts for G2RK-1A-DC24
IC OPAMP CFA 100MHZ 8SO datasheet.pdf
IC 4DRVR/3RCVR RS232 5V 24-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 64PS R/A SHORT LA datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SC70 datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 22 POS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf