Omron G2RL-1-DC24
G2RL-1-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G2RL-1-DC24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 24V
Datasheet Download
G2RL-1-DC24.pdf
Availability of G2RL-1-DC24
QUANTITY
G2RL-1-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G2RL-1-DC24
Internal Part NumberEIS-G2RL-1-DC24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesMedical Solutions
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG2RL
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current16.7mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)12A
Switching Voltage440VAC, 300VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesInsulation - Class B, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power400 mW
Coil Resistance1.44 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C