NKK Switches G3B15AB-S-YC
G3B15AB-S-YC picture photo
Mfg. Part Number
G3B15AB-S-YC
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
G3B15AB-S-YC.pdf
Availability of G3B15AB-S-YC
QUANTITY
G3B15AB-S-YC Order Process
Ship out your order
Specifications of G3B15AB-S-YC
Internal Part NumberEIS-G3B15AB-S-YC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelG3B15AB-S-YC
Standard Package50
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesG3B
PackagingTube
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Ingress Protection-
FeaturesProcess Sealed
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life50,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G3B15AB-S-YC
Related LinksG3B15A, G3B15AB-S-YC Datasheet, NKK Switches Distributor
G3B15AB-S-YC Details Description
Related parts for G3B15AB-S-YC
RES SMD 750 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BIT TORX T15 2.76" datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 250VAC 450VDC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf